Vides izglītības nodarbības kopsavilkums vecākā pirmsskolas vecuma bērniem “Uzmanies no bruņurupuča! Mājdzīvnieku bruņurupuči Vai bruņurupučiem ir zobi? Cik zobu ir bruņurupucim

Scenārijs tematiskajai sarunai jaunākiem skolēniem: Parunāsim par bruņurupučiem


Matveeva Svetlana Nikolaevna, sākumskolas skolotāja, Uļjanovskas 9. vidusskola.
Darba apraksts: Jūsu uzmanībai piedāvāju tematisku sarunu ar sākumskolas skolēniem par bruņurupučiem. Šī saruna ir daļa no sarunu cikla “Mūsu zoodārza dzīvnieki”. Materiāls noderēs sākumskolas skolotājiem, pēcskolas grupu skolotājiem, bērnudārzu skolotājiem, bērnu veselības nometņu un sanatoriju skolotājiem, vadot pasākumus. Tematiskā saruna adresēta sākumskolas vecuma skolēniem, iespējams, pirmsskolas vecuma bērniem sagatavošanas grupās.
Mērķis: tikšanās ar bruņurupučiem.
Uzdevumi:
- precizēt bērnu zināšanas par bruņurupučiem;
- paplašināt jaunāko klašu skolēnu redzesloku;
- attīstīt bērnu vajadzības pēc zināšanām par dabu un putnu pasauli;
- palielināt bērnu iedzīvotāju vides pratību;
- audzināt cieņas sajūtu pret dzīvnieku pasauli.

Pasākuma gaita

Skolotājs: Sveiki puiši! Lūdzu, klausieties dažas mīklas un mēģiniet uzminēt, par ko viņi runā.
1. Mana māja, ar mani visur.
Tas atrodas aiz muguras.
Es draudzējos ar vardēm
Es eju ļoti lēni.
Nepavisam nav kļūda
Kas es esmu...? (Bruņurupucis).
2. Kam ir četras kājas,
Galva, īsa aste,
Apvalks augšpusē ir kā vāciņš?
Kurš atbildēs uz jautājumu? (Bruņurupucis).
3. Es draudzējos ar puišiem
Es vienmēr eju lēnām.
Mans tērps ir kā spēcīgs vairogs
Tas tika radīts man vienam.
Rūtains krekls -
Es, bērni... (Bruņurupucis).
Skolotājs: Tieši tā, puiši, tas ir bruņurupucis.
(Uz tāfeles parādās bruņurupuča fotogrāfija.)


Skolotājs: Bruņurupuči ir viena no pārsteidzošākajām rāpuļu sugām. Dzīvojot uz Zemes miljoniem gadu, viņi joprojām izskatās gandrīz tādi paši kā tajos laikos, kad uz planētas nebija neviena cilvēka. Bruņurupuči dzīvo visos kontinentos, izņemot Antarktīdu, kā arī siltās jūrās un okeānos.


Skolotājs: Tur ir viens senā Indijas leģenda. Reiz sen senos laikos uz Zemes dzīvoja pārdroši milži, kuri uzskatīja sevi pārāki par dieviem. Dievi kļuva dusmīgi, un starp viņiem notika briesmīga cīņa. Tas ilga ļoti ilgu laiku. Rezultātā milži neizturēja un bēga dažādos virzienos. No viņiem bija palicis pāri tikai viņu vairogi. Dievi nolēma iedvest dzīvību savos vairogos, lai parādītu visiem, cik viņi ir spēcīgi un spēcīgi. Rezultātā vairogi kā milži izpletās dažādos virzienos, pēc tam izauga ķepas un galvas, kā rezultātā tie pārvērtās par skaistiem bruņurupučiem. Tā uz zemes parādījās pirmie bruņurupuči.


Skolotājs: Bruņurupuču ir ļoti daudz
Dažādi veidi un šķirnes,
Ir jūra - kas to nezina
Un viņa dzīvo jūrās.
Ir zemes šķirne
Kas dzīvo uz zemes
Kopumā ir daudz bruņurupuču,
No grāmatas uzzināsiet visu!
(Skolotājs iepazīstina bērnus ar grāmatu izstādi par bruņurupučiem.)





Skolotājs: Pašlaik bruņurupučus iedala divās grupās: jūra un zeme.
(Bruņurupuču fotoattēli - divu grupu pārstāvji) parādās uz tāfeles.



Skolotājs: jūras bruņurupuči- lieli dzīvnieki, tos var turēt milzīgos baseinos ar jūras ūdens. Zemējums ir bruņurupuči zeme vai saldūdens. Sauszemes bruņurupuči dzīvo tikai uz sauszemes un izmanto ūdeni dzeršanai un peldēšanai. Ir apmēram 40 sugas, un visas no tām ir iekļautas Sarkanajā grāmatā. Varbūt tāpēc 23. maijs ir Pasaules bruņurupuču diena.
(Uz tāfeles parādās svētku fotogrāfija.)


Skolotājs: Sauszemes bruņurupuči dzīvo siltā klimatā. Dzīvnieki ir aukstasiņu, un tos nepieciešams sildīt ar sauli, tāpēc to dzīvotnes ir stepes, tuksneši vai mitras subtropu un tropu zonas. Naktīs, temperatūrai pazeminoties, bruņurupuči iegraujas augsnē, kas pa dienu ir uzkarsēta. Un no rīta, kad saule sāk sildīt, viņi kāpj ārā, pakļaujot savu apvalku apkurei. Lielāko uztura daļu veido augu barība, dažkārt mazi dzīvnieki. Šie rāpuļi ilgu laiku var iztikt bez ēdiena un sulīgas veģetācijas klātbūtnē pat bez ūdens.


Skolotājs:
Kurš pasaulē staigā
Akmens kreklā?
Akmens kreklā
Viņi staigā... (Bruņurupuči).
"Akmens krekls" vai arī apvalks aizsargā bruņurupuča smalko ķermeni no uzbrukumiem. Briesmu gadījumā dzīvnieks slēpj galvu un kājas, gandrīz pilnībā slēpjas bruņu iekšpusē, kas neļauj ienaidniekam atkārtoti uzbrukt. Bruņurupuči ar savu cieto čaumalu tiek uzskatīti par vienu no mūsdienās visvairāk aizsargātajiem dzīvniekiem. Viņiem ir arī masīvas ķepas, kas beidzas ar nagiem uz pirkstiem. Un tagad, puiši, es aicinu jūs piedalīties jautājumu sadaļā "Vai tu to zini…".
Jautājumu paraugi:
1. Bruņurupuči ir vienīgie mugurkaulnieki pasaulē ar ārēju skeletu.
2. Šī ir aukstasiņu rāpuļu suga.
3. Galapagu milzu bruņurupuči no Seišelu salām varētu dzīvot 200 vai vairāk gadus.
4. Lielākā suga, bruņurupucis ar ādu, ir tuvu izmiršanai. Tas var sasniegt 2 m garumu un sver vairāk nekā 1 tonnu.
5. Bruņurupuča kustības ātrums ir atkarīgs no temperatūras vidi.
6. Jūras sugām ir pleznas formas ķepas.
7. Sauszemes sugas pārvietojas ar maksimālo ātrumu aptuveni 5 km stundā.
8. Bruņurupučiem nav zobu, tiem ir asas ragveida svītras uz žokļu malām.
9. Jo mazāks ir sauszemes bruņurupuču čaulas izmērs, jo veiklāki tie ir.
10. Bruņurupuči, kas gandrīz visu savu dzīvi pavada ūdenī, var peldēt ar ātrumu līdz 35 km/h.
11. Jūras bruņurupucis, kura čaulas garums ir 20 cm, var viegli iekost cauri resnam zaram.
Nenovērtējiet par zemu bruņurupuču spējas! Puiši, vai esat dzirdējuši, ka bruņurupučiem ir lieliska redze? Viņi atšķir krāsas un turklāt viņiem ir savas iecienītākās - spilgtākās! Bruņurupučiem ir lieliska oža, ar kuras palīdzību viņi var viegli atrast ēdiena bļodu.


Skolotājs: Nākamais uzdevums - krāso bruņurupučus. Strādāsim katrs individuāli.
(Bērnu krāsainas lapas ar bruņurupuču attēliem).



Skolotājs: Iesaku noskatīties vienu aizraujošu un interesantu multfilmu par lauvas mazuļa un bruņurupuča draudzību. Novēlu patīkamu skatīšanos!
(Tālāk seko karikatūra.)


Skolotājs: Vai vēlaties uzzināt vairāk par dažām bruņurupuču sugām? To noteikti uzzināsim no prezentācijas.
(Skatīt prezentāciju ar skolotāja komentāriem).
Teksta piemērs:
Dīķa slīdnis- Pieder Amerikas saldūdens bruņurupuču ģimenei. Tulkojumā no latīņu valodas nozīmē svītrots, krāsots. Šie mazie bruņurupuči ieguva savu nosaukumu sarkanās pieauss plankuma dēļ, kas atrodams lielākajā daļā šīs sugas pārstāvju. Šie bruņurupuči ir vidēja izmēra. Tie barojas ar bezmugurkaulniekiem, zivīm, abiniekiem un to kurkuļiem, sārņiem, kā arī aļģēm, ūdens un pusūdens augiem.
Vidusāzijas bruņurupucis- pieder sauszemes bruņurupuču ģimenei. Tieši par viņu saka: “rāpo kā bruņurupucis”, jo, salīdzinot ar ūdens bruņurupučiem, viņa ir ļoti lēns un neveikls dzīvnieks. Pieder Eiropas sauszemes bruņurupuču ģints. Apdzīvo tuksneša zonas un lauksaimniecības teritorijas Vidusāzija. Bruņurupucis ir vidēja izmēra, čaumalas garums ir 20-30 cm, apvalks ir dzeltenbrūnā krāsā ar tumšām zonām uz smailēm. Priekškājām ir četri pirksti. Viņi ēd augu pārtiku. Vidusāzijas bruņurupucis izvēlas dzīvotnes cilvēku tuvumā. Tas gandrīz nekad nav atrodams Krievijā, izņemot dažus dienvidu reģionus.
Pirmsskolas vecuma bērniem un 1. klases skolēniem var vadīt nodarbību par roku smalko motoriku attīstīšanu.

Pārtraukuma laikā jūs varat pavadīt vingrošana pirkstiem "Bruņurupucis":
Bruņurupucis, bruņurupucis (iztaisnojiet plaukstas, saspiediet tās dūrē)
Dzīvo čaumalā. (Iztaisnojiet plaukstas, saspiediet tās dūrē)
Izceļ galvu (izstiepiet rādītājpirkstu, novietojiet to atpakaļ)
Viņš to noliks atpakaļ. (izstiepiet rādītājpirkstu, novietojiet to atpakaļ)

Pirkstu vingrošanu var atkārtot vairākas reizes.


Skolotājs: Nesen es biju zoodārzā mūsu rajonā. Iesaku visiem to apmeklēt. Šeit ir pārstāvēti gan saldūdens, gan sauszemes bruņurupuči.
(Fotogrāfijas no zoodārza parādās uz tāfeles).


Alla Pankratova
Vides izglītības nodarbības kopsavilkums vecākā pirmsskolas vecuma bērniem “Uzmanies no bruņurupuča!”

OO "Izziņa"

Mērķis: Veidlapa plkst bērniem zināšanas par savvaļas dzīvnieku dzīvi to dabiskajā vidē.

Uzdevumi:

1. Izglītojoši: turpiniet iepazīstināt bērniem ar savvaļas dzīvnieku dzīvi dabiskos apstākļos (ar kustību iezīmēm, uzturu, kā izvairīties no ienaidniekiem.)

2. Attīstības: Parādiet dzīvnieku attiecības ar to dzīvotni. Attīstīt vizuālo uzmanību un smalko motoriku.

Z. Izglītojoši: Turpināt audzināt mīlestība pret dabu un cieņa pret to.

Priekšdarbs:

1. Aplūkojot gleznas, kas attēlo bruņurupuči

2. Daiļliteratūras lasīšana par tēmu

3. Novērojumi dabas stūrītī

Metodes un tehnikas:

1. dzīves apskate un salīdzināšana bruņurupuči

2. stāsts skolotājs par bruņurupuču dzīvi dabiskajā vidē

3. mākslinieciskais vārds

5. fiziskās audzināšanas minūte

6. saruna par jautājumiem

7. praktiskais uzdevums

Materiāls un aprīkojums:

1. terārijs ar zemi bruņurupucis

2. akvārijs ar ūdensputniem bruņurupucis

3. albumu lapas ar zemes attēliem bruņurupuči un pārtiku (vienam bērnam)

4. brūni un zaļi marķieri (vienam bērnam)

5. zaļa zāle

6. dzīva barība ūdensputniem bruņurupuči

7. konfektes

8. antibakteriālas mitrās salvetes

Nodarbības gaita.

Bērni tiek iekļauti grupā. Audzinātāja sveicina un aicina bērnus apsēsties. Bērni sēž uz banketiem puslokā. Viņiem priekšā uz zema galda ir klāti terāriji ar ūdensputniem un sauszemes dzīvniekiem. bruņurupuči.

Ziniet, puiši, es šodien nenācu pie jums viena. Un ar ko, uzminiet paši.

Dzīvo, mierīgi, nesteidzoties

Katram gadījumam nēsājiet vairogu.

Zem viņa, nepazīstot bailes

Ejot... (bruņurupucis) .

Tieši tā, puiši! (Audzinātāja atver terārijus).

Šodien es jums pastāstīšu par dzīvi bruņurupuči dabā. Šie dzīvnieki dzīvo karstās valstīs. Visi bruņurupuči dzīvo ilgi. Paskaties uzmanīgi. Viens dzīvo ūdenī – tas ir ūdensputns bruņurupucis, un otrs dzīvo uz zemes - šī ir zeme bruņurupucis. (Skolotājs paņem sauszemes bruņurupuci)

Viņu ķermenis ir īss, paslēpts čaulā. Apvalks ir ļoti ciets. Viņš aizsargā bruņurupucis no ienaidniekiem un kalpo kā viņas mājas. Uz četrām kājām, uz zemes bruņurupuču nagi, lai būtu ērti rāpot pa zemi un aprakt smiltīs. Un ūdensputni bruņurupučiĶepām ir tīklotas pēdas, lai tās varētu ātri peldēt un labi nirt.

U bruņurupučiem ir īsa aste. Galvā ir acis, deguns, mute un ausis. Briesmu laikos bruņurupucis slēpjas čaulā - tā! (Rādīt) Un tas kļūst kā akmens.

Puiši, vai jūs nesāpinat dzīvniekus? Labi padarīts! Pa labi! Cilvēkam dzīvnieki ir jāmīl, jāsargā un jārūpējas par tiem!

Zeme bruņurupucisēd augu pārtiku - zāli, ogas, lapas krūmi. (Audzinātāja baro zaļo zāli bruņurupucis) Ūdensputni bruņurupucis - ēd zivis, vardes, tārpi. ( Audzinātāja baro dzīvu pārtiku bruņurupucis)

Ar ko es šodien atnācu pie tevis ciemos?

Kas tas ir bruņurupucis? (rāda zemi bruņurupucis)

Kāpēc viņu tā sauc?

Kas tev ir bruņurupuči? (ķermeņa uzbūve)

Ko ēd sauszemes dzīvnieks? bruņurupucis?

Un kas ir šis bruņurupucis? (rāda ūdensputnus bruņurupucis)

Kur viņa dzīvo?

Kas šim ir? bruņurupuči? (ķermeņa uzbūve)

Ko ēd ūdensputni? bruņurupucis?

Fiziskās audzināšanas minūte.

Puiši, tagad spēlēsim! Nāc man tuvāk. Tagad lasīšu dzejoli un rādīšu kustības. Un tu klausies uzmanīgi un atkārto kustības pēc manis!

Kurš iet tik lēni

Kurš tik lēni rāpo. Staigāšana vietā

Šis bruņurupucis akmens kreklā.

Bruņurupucis rāpoja, Rokas uz jostas, ķermenis noliekts uz priekšu

Viņa iegāja zilajā jūrā. Izpletiet rokas uz sāniem

Viņa pat nenoņēma čaulu. Veiciet apļveida kustības ar rokām uz priekšu ( "krūšturi")

Zivis bija pārsteigtas: PVO? Paceliet plecus uz augšu

Kurš te peld mētelī? Pagriež galvu pa kreisi un pa labi

Kurš, kurš, kurš, kurš,

Vai viņš peld jūrā mētelī? Paceliet plecus uz augšu un uz leju

Praktiskā daļa.

Skolotājs pievērš bērnu uzmanību ka uz galdiem ir albumu lapas un marķieri, un aicina bērnus iet pie galdiem.

Puiši, paskatieties vērīgi, ko mākslinieks mums ir sagatavojis! (skaties uz attēlu). Vai viņš kaut ko aizmirsa? Tieši tā, rumpis bruņurupuči nav pabeigti. Pabeigsim zīmējumu! Puiši, ar kādu krāsu mēs pabeigsim krāsošanu? bruņurupucis? Tieši tā, brūnā! Paņemiet flomāsteru un pabeidziet zīmēšanu bruņurupucis, savienojot punktus, it kā saverot krelles uz diega. Labi darīts, visi izpildīja uzdevumu! Un ko mēs saņēmām? bruņurupucisūdensputni vai zeme? Protams, zeme!

Pabarosim viņu! Savienosimies ar līniju bruņurupucis un tad ko viņa ēd.

Puiši, lūdzu, parādiet man, ko jūs darījāt! Kāds tu esi lielisks puisis, tu esi paēdis bruņurupucis pareizi - zāle, ziedi, ogas. Atstājiet lapas uz galdiem un nāciet pie manis!

Skolotājs apkopo stundu.

Apakšējā līnija:- Šodien uzzinājām daudz interesanta par bruņurupuči: ka viņi dzīvo karstās valstīs, viņi dzīvo ilgi, viņi ir sauszemes un ūdensputni, viņiem ir īss ķermenis, viņiem ir galva, četras kājas, aste, spēcīgs apvalks, mēs uzzinājām, ko viņi ēd bruņurupuči. Un visi puiši to zina Jūs nevarat aizskart bruņurupučus!

Puiši, man bija liels prieks šodien sazināties ar jums. Uz redzēšanos!

Publikācijas par šo tēmu:

Noslēguma nodarbības par vides izglītību vecākā pirmsskolas vecuma bērniem kopsavilkums “Pastaiga pa Kubas pļavu” Noslēguma nodarbības par vides izglītību vecākajam pirmsskolas vecumam kopsavilkums “Pastaiga pa Kubas pļavu”. Programmas saturs:.

GCD kopsavilkums par dzīvības drošību vecākā pirmsskolas vecuma bērniem “Uzmanies: svešinieks!” Mērķis: veicināt drošības noteikumu vispārināšanu, satiekoties ar svešiniekiem. Mērķi: veicināt drošības iemaņu veidošanos.

Mērķis un uzdevumi. Māciet bērniem atšķirt dzīvo un nedzīvu dabu. Noskaidrot bērnu priekšstatus par ūdens un gaisa īpašībām un to lomu dzīvē.

Vecākā pirmsskolas vecuma bērnu juridiskās izglītības nodarbības “Par tiesībām spēlējoties” kopsavilkums PAR TIESĪBĀM - SPĒLES MĒRĶI: 1. Sniegt bērniem vispārēju priekšstatu par viņu tiesībām. 2. Attīstīt juridisko pasaules uzskatu un morāles idejas.

Bērnībā man ļoti patika skatīties multfilmas par bruņurupučiem tīņiem mutantiem. Nu, kuram gan tas nepatika? Un šeit, citu dienu filmā viņi rādīja par viņiem. Es gribēju to iegādāties.
Nopirka. Izskatās pēc smieklīgas būtnes. No tā nav nekāda labuma, bet arī nekāda kaitējuma. Sasodīts. Es labāk nopirkšu zivis. Šis dzīvnieks prasīja sešus mēnešus no manas dzīves. Es pat teiktu, ka viņa ir ne tikai gausa, komā, bet arī paliek zem kājām.
Un viņš naktī neguļ. Nē. Kaut kas skrāpējas, visu laiku čaukst stūros, kaut ko grab, vai nemitīgi ēd, vai arī tas atspiedīsies ar savu torni pret sienu un nostāvēs līdz rītam. Tam nav atpakaļgaitas pārnesuma. Un es gribu gulēt.
Un šeit ir divas iespējas: vai nu piecelties, pastumt sievu malā, iedegt gaismu, pacelt gultu, atrast šo buldozeru un sist viņam pa kaklu, vai būt mīlestības piesātinātam un izturēt, līdz šī būtne nomierinās. No rīta.
Nu, pa nakti reizēm vajag aiziet uz sētu vai uz ledusskapi, paņemt ko ēdamu, aiziet, un tad šis dzīvnieks neprātīgi rāpo pa tumsu. Es paklupu un krītu, lai nenožņaugtu neģēlīgo radījumu. Mana sieva vispār ir nobijusies, viņa vēl nav pieradusi.
Lai naktī identificētu radījumu, es mirgojošā režīmā uzskrūvēju akumulatoru un LED uz tās jumta. Tagad naktī zem manas gultas brauc mēness roveris, tas spīd tik zils, sols-solis-solis. Izskatās labi, kad tu guļ. Bet tomēr rags atpūšas un apstāsies. Es domāju, kāpēc tas notiktu? Doper. Vienkārši pamēģini vadīt automašīnu tumsā, vai ne? Šeit.
Es viņai uz pleca uzliku super spilgtu LED. Priekšējie lukturi, sava veida. Uzreiz kļuva karstāks. Viņa tagad rāpo un redz visu. Citādi viņa klejoja tumsā kā akla ondatra. Tāpēc es atrisināju vienu problēmu. Bruņas ir labas. Šis Mēness roveris brauc pārāk lēni. Jā. Tad apakšā pielīmēju mazus riteņus. Sākumā bruņurupucis bija apdullināts, no tādiem ātrumiem, paātrinājumiem un izredzēm, un tad nekā, viņš pierada. Es pat mazliet iemācījos braukt.
Jūs noliekat viņu uz grīdas, nosakāt virzienu, un viņa airē, izmantojot savas ķepas. Patīkami uz to skatīties. Naktīs viņa pat veic kaut kādus manevrus, zem skapjiem un gultām. Izklaidējies, nelietis. Dažreiz viesi ir biedējoši. Viņi sēž, un te tas izripo no dīvāna apakšas, spuldzīšu apsegts un uz riteņiem, svarīgi pagriežot torni, izdomājot maršrutu un ripojot otrā virzienā. Viesi ir šokēti, bruņurupucis arī. Kurš teica, ka viņi ir bezsmadzeņu, vai ne?
Aizmirsti. Viņš kaut kā viņu ķircināja. Es norādīju ar pirkstu uz krūzi, bet, kad tā saprata, kas notiek, tai nebija laika mani iekost. Nu viņš to pabāza uz grīdas un nolaida. Uz riteņiem. Tas kādu laiku ripoja apkārt, un es par to aizmirsu. Tad šī neģēlīte man pazibināja ar saviem lukturiem, izlīda augšā no stūra, kamēr es skatījos filmu un satvēra mani aiz mazā pirkstiņa! Tagad padomājiet, vai viņai ir smadzenes vai nav.
Reiz es viņu gandrīz pazaudēju, tiešām. Mēs iegājām dabā, iedzērām un uzkodām, un mans koma ielīda zālē. Tas nereaģē uz kliedzieniem un pats neatgriezīsies. Apkārt ir tik daudz labuma! Buļļi tur, čipsi. Kaut kā vēlāk atradām, tas ēda Shoto tieši pie miskastes. Bet nekā. Tad uz viņas jumta ar plastilīnu uzlīmēju McDonalds karogu. Tagad viņš rāpo pa zāli ar košu karogu – viņš vienmēr ir redzams.

Bruņurupucis ir sens dzīvnieks no rāpuļu kārtas. Tas parādījās pirms vairāk nekā 200 miljoniem gadu un, pēc zinātnieku domām, pēdējo 150 miljonu gadu laikā ir palicis praktiski nemainīgs.

Bruņurupuča galvenā atšķirīgā iezīme ir tā apvalks. Tas ir sarežģīts kaula-ādas veidojums, kas pārklāj bruņurupuča ķermeni no visām pusēm, pasargājot to no plēsēju uzbrukumiem. Korpusa iekšējo daļu veido kaula plāksnītes, bet ārējo daļu veido ādaini izgriezumi. Apvalks sastāv no divām daļām - muguras un vēdera. Muguras daļai jeb karapāzei ir izliekta forma, bet vēdera daļai jeb plastronam ir plakana. Bruņurupuča ķermenis ir cieši sapludināts ar čaumalu, no kura starp mugurkaulu un plastronu izvirzās tikai galva, ekstremitātes un aste. Briesmas gadījumā bruņurupucis var pilnībā paslēpties savā čaulā. Bruņurupučiem nav zobu, taču tiem ir spēcīgs knābis, kas ir smails malās, kas ļauj tam nokost jebkuru barību. Bruņurupuči, tāpat kā dažas čūskas un krokodili, dēj ādainas olas. Bruņurupuči nerūpējas par saviem pēcnācējiem. Tūlīt pēc olu dēšanas viņi atstāj sajūgu.

Daudzveidība un dzīvesveids

Ir vairāk nekā 300 dažādu bruņurupuču sugu. Daži no viņiem piekopj sauszemes dzīvesveidu, un daži ir pielāgojušies dzīvei ūdenī. Saldūdens bruņurupučiem atšķirībā no sauszemes bruņurupučiem ir plakanāks un gludāks apvalks, kā arī membrānas starp kāju pirkstiem. Tas palīdz viņiem prasmīgi peldēt ūdens stihijā. Jūras bruņurupuči lielāko daļu savas dzīves pavada jūrās un okeānos. Tikai reizi gadā, vairošanās sezonā, tie izkāpj krastā, lai piekrastes smiltīs dētu olas. Jūras bruņurupuču ekstremitātes ir kļuvušas par pleznām, kas ļauj tiem “lidināties” okeāna dzīlēs.

Izmēri

Bruņurupuči ir ļoti atšķirīgi pēc izmēra: sauszemes bruņurupucis nepārsniedz 10 cm un sver apmēram 100 g, bet jūras bruņurupucis sasniedz divarpus metrus un sver vairāk nekā pustonnu. Milzis starp sauszemes bruņurupučiem ir Galapagu ziloņu bruņurupucis. Tā apvalka garums pārsniedz vienu metru, un tā svars var būt četri centneri.

Krāsošana

Bruņurupuču krāsojums visbiežāk ir pieticīgs, maskējot tos ar apkārtējās vides krāsu. Bet ir sugas ar ļoti spilgtiem kontrastējošiem rakstiem. Tādējādi mirdzošajā bruņurupučā gliemežvāku šķautņu centrā uz galvenokārt tumša fona ir pārsteidzoši dzelteni plankumi, no kura stiepjas tie paši dzeltenie stari. Sarkanausu slīdņa galvu un kaklu rotā viļņotu līniju un svītru raksts, aiz acīm redzami spilgti sarkani plankumi.

Diēta

Sauszemes bruņurupuči galvenokārt barojas ar augu pārtiku - zāli, krūmu lapām, sulīgiem augļiem. Saldūdens un jūras bruņurupuči- plēsēji, kas ēd zivis, kukaiņus un to kāpurus, tārpus un mīkstmiešus. Sauszemes bruņurupuči savu uzturu var papildināt ar dzīvnieku barību, savukārt ūdens bruņurupuči – ar augu barību.

Mūžs

Bruņurupucis ir ilgmūžīgs rekordists mugurkaulnieku vidū. Viņa var dzīvot vairāk nekā simts gadus. Ir ticams gadījums, kad gigantisks bruņurupucis dzīvoja 152 gadus. Zinātnieki saka, ka bruņurupucis var dzīvot divus simtus vai vairāk gadu.

Bruņurupucis: īsa informācija

Pasaka "Viņiem nevajadzētu runāt par bruņurupuci..." tika publicēts žurnālā "Ģimene un Skola" 1969. gadā. Bērniemšī pasaka var būt interesanta un noderīga attīstības ziņā, jo tajā tiek runāts par to, kurš no dzīvniekiem ar kādu ātrumu pārvietojas.

Pasaka "Viņiem nevajadzētu runāt par bruņurupuci..."

Satikās vienreiz Bruņurupucis, zaķis, gliemeži, jūras zvaigzne un slinkums.

Iepazīsimies. "Es esmu bruņurupucis," sacīja sauszemes bruņurupucis.
"Mēs esam vīnogu gliemeži, mums ļoti patīk vīnogu lapas," sacīja abi brāļi.
- Un es esmu Slinkums. Dienvidamerikānis. Man patīk gulēt.
"Padomājiet, šī ir pirmā reize, kad es redzu Sliņķi," atzina Bruņurupucis. -Tu ļoti izskaties pēc pērtiķa...
"Jā, tā ir taisnība, bet pērtiķi ir nemierīgi, un es nekad nesteidzos," atbildēja slinkums.
"Un es dzīvoju jūrā," sacīja Starfish. - Man ir tikai piecas acis, bet ko lai es redzu! Jums visiem ir galva uz pleciem, bet man tādas nav.

Bruņurupucis atkal ierunājās.

Kāpēc tu klusē, Zainka? - viņa jautāja Kosojam, kurš pieticīgi sēdēja uz galda malas.
– Priecājos, ka atrados tik labā kompānijā. "Bet es nevēlos sēdēt," paskaidroja Zaķis, "es gribētu skriet."
- Ak, cik brīnišķīgi! - iesaucās Bruņurupucis. - Spēlēsim sacīkstes!
- Ejam! Sarīkosim konkursu, lai noskaidrotu, kurš ir ātrākais! - Zaķis priecājās.
- Nē, tas nav nepieciešams. "Kā mēs varam ar tevi sacensties, Zaķi," sacīja Gliemeži. - Mēs sacentīsimies bez jums, un jūs būsiet mūsu tiesnesis.

Zaķis uztīja pulksteni, lai tas zvanītu katru stundu, paņēma karogu, uzkāra sev kaklā metru, kā to dara drēbnieki, un kliedza:

Bruņurupuci, sāksim!

Bruņurupucis ir gatavs. Zaķis pamāja ar karogu, un viņa devās ceļā... Bruņurupucis staigāja ilgi, bet Izkapts nepameta viņas pusi. Tiesnesis ir tiesnesis. Tieši pēc stundas zvanīja modinātājs. Zaķis nekavējoties pamāja ar karogu, lai apturētu bruņurupuci, izmērīja nobraukto attālumu un teica:

Trīs simti metru stundā! - Un es domāju: "Nav slikti."

Slinkums, sāksim! - tiesnesis iesaucās un pacēla karogu. Un slinkums joprojām gatavojās. Pagāja vismaz pusstunda, līdz viņš nokļuva vietā...

Kad Zaķis nolaida karogu, slinkums sāka klupināt. Nebija pagājušas pat piecas minūtes, un viņš jau bija uzkritis uz vēdera, izplešot ķepas uz visām pusēm. Sliņķis piecēlās un rāpās uz priekšu, un tad atkal nokrita, un atkal rāpoja... Pēc stundas zvanīja modinātājs. Zaķis izmērīja Slinkuma nobraukto attālumu un teica:

Simts metri stundā! - Un es domāju: "Arī nav slikti."

Jūras zvaigzne, sāksim!

Tiesnesis pamāja ar karogu, un viņa paliecās uz priekšu, cik vien spēja. Zvaigzne ar grūtībām kustējās uz adatveida kājām... Tieši pēc stundas zvanīja modinātājs. Zaķis nolaida karogu un izmērīja nobraukto attālumu:

Desmit metri stundā!

"Oho," nodomāja Zaķis un kliedza:

Gliemeži, sākam!

Gliemeži uzreiz sataisījās – ne kā Sliņķis. Zaķis pamāja ar karogu, un viņi paliecās uz priekšu. Gliemeži staigāja ilgi, bet kustējās raiti, it kā pa lineālu. Neviens no viņiem neskrēja pa priekšu, neviens neatpalika. Pēc stundas zvanīja modinātājs. Tiesnesis nolaida karogu, izmērīja nobraukto attālumu un teica:

Trīs metri stundā!

"Oho"... - Zaķis nodomāja un pilnā balsī kliedza:

Bruņurupucis ieņēma pirmo vietu!

Velti tad viņi domā, ka bruņurupucis kustas vislēnāk.