Sažetak lekcije o obrazovanju za okoliš za djecu starije predškolske dobi „Čuvajte se kornjače! Kornjače ljubimci Imaju li kornjače zube? Koliko zuba ima kornjača

Scenarij za tematski razgovor za mlađe školarce: Razgovarajmo o kornjačama


Matveeva Svetlana Nikolaevna, učiteljica razredne nastave, Srednja škola br. 9, Uljanovsk.
Opis posla: Predstavljam vam tematski razgovor s učenicima osnovnih škola o kornjačama. Ovaj razgovor dio je ciklusa razgovora “Životinje našeg zoološkog vrta”. Materijal će biti koristan učiteljima osnovnih škola, učiteljima izvan školskih grupa, odgajateljima dječjih vrtića, učiteljima dječjih zdravstvenih kampova i sanatorijuma prilikom provođenja događaja. Tematski razgovor je namijenjen učenicima osnovnoškolske dobi, eventualno predškolcima pripremnih skupina.
Cilj: susret s kornjačama.
Zadaci:
- razjasniti dječje znanje o kornjačama;
- proširiti vidike mlađih školaraca;
- razvijati potrebe djece za poznavanjem prirode i svijeta ptica;
- povećati ekološku pismenost dječje populacije;
- njegovati osjećaj poštovanja prema životinjskom svijetu.

Napredak događaja

Učitelj, nastavnik, profesor: Bok dečki! Poslušajte nekoliko zagonetki i pokušajte pogoditi o kome je riječ.
1. Moja kuća, sa mnom posvuda.
Nalazi se iza leđa.
Prijatelj sam sa žabama
Hodam vrlo polako.
Uopće nije greška
Tko sam ja...? (Kornjača).
2. Tko ima četiri noge,
Glava, kratak rep,
Školjka na vrhu je kao kapa?
Tko će odgovoriti na pitanje? (Kornjača).
3. Prijateljica sam s dečkima
Uvijek hodam polako.
Moja odjeća je poput snažnog štita
Stvoren je samo za mene.
Karirana košulja -
Ja, djeca... (Kornjača).
Učitelj, nastavnik, profesor: Tako je, ljudi, to je kornjača.
(Na ploči se pojavljuje fotografija kornjače.)


Učitelj, nastavnik, profesor: Kornjače su jedna od najčudesnijih vrsta gmazova. Živeći na Zemlji milijunima godina, i danas izgledaju gotovo isto kao u ono doba kada na planetu nije bilo čovjeka. Kornjače žive na svim kontinentima osim Antarktike, kao iu toplim morima i oceanima.


Učitelj, nastavnik, profesor: Postoji jedan drevna indijska legenda. Jednom davno, davno, na Zemlji su živjeli odvažni divovi koji su sebe smatrali superiornijim od bogova. Bogovi su se naljutili i između njih se dogodila strašna bitka. Trajalo je jako dugo. Kao rezultat toga, divovi to nisu mogli podnijeti i pobjegli su u različitim smjerovima. Od njih su ostali samo štitovi. Bogovi su odlučili udahnuti život svojim štitovima kako bi svima pokazali koliko su moćni i jaki. Kao rezultat toga, štitovi, poput divova, raširili su se u različitim smjerovima, zatim su im šape i glave rasle, zbog čega su se pretvorile u prekrasne kornjače. Tako su se prve kornjače pojavile na zemlji.


Učitelj, nastavnik, profesor: Ima puno kornjača
Različite vrste i rase,
Ima jedna morska - tko ne zna
I ona živi u morima.
Postoji kopnena pasmina
Što živi na kopnu
Općenito, ima puno kornjača,
Sve ćete naučiti iz knjige!
(Učitelj upoznaje djecu s izložbom knjiga o kornjačama.)





Učitelj, nastavnik, profesor: Trenutno su kornjače podijeljene u dvije skupine: more i kopno.
(Fotografije kornjača - predstavnika dviju skupina) pojavljuju se na ploči.



Učitelj, nastavnik, profesor: morske kornjače- velike životinje, s kojima se mogu držati u velikim bazenima morska voda. Tlo postoje kornjače kopno ili slatkovodni. Kopnene kornjače žive samo na kopnu, a vodu koriste za piće i plivanje. Postoji oko 40 vrsta, a sve su navedene u Crvenoj knjizi. Možda je to razlog 23. svibnja obilježava se Svjetski dan kornjača.
(Fotografija praznika pojavljuje se na ploči.)


Učitelj, nastavnik, profesor: Kopnene kornjače žive u toplim klimama. Životinje su hladnokrvne i potrebno im je sunčevo grijanje, pa su njihova staništa stepe, pustinje ili vlažni suptropski i tropski pojasevi. Noću, kada temperatura padne, kornjače se ubušuju u tlo koje se danju zagrijalo. A ujutro, kad sunce počne grijati, izlaze van, izlažući svoju ljusku radi grijanja. Glavni dio prehrane sastoji se od biljne hrane, povremeno malih životinja. Ovi gmazovi mogu dugo vremena bez hrane, au prisutnosti sočne vegetacije čak i bez vode.


Učitelj, nastavnik, profesor:
Tko po svijetu hoda
U kamenoj košulji?
U kamenoj košulji
Oni hodaju... (Kornjače).
"kamena košulja" ili oklop štiti nježno kornjačino tijelo od napada. U slučaju opasnosti, životinja skriva glavu i noge, gotovo potpuno skrivajući se unutar svog oklopa, što sprječava neprijatelja da ponovno napadne. Sa svojim čvrstim oklopom, kornjače se smatraju jednim od najzaštićenijih životinja koje danas postoje. Također imaju masivne šape koje završavaju pandžama na prstima. A sada, ljudi, pozivam vas da sudjelujete u odjeljku s pitanjima "Znaš li to…".
Primjeri pitanja:
1. Kornjače su jedini kralježnjaci na svijetu s vanjskim kosturom.
2. Ovo je hladnokrvna vrsta gmazova.
3. Galapagoske divovske kornjače sa Sejšela mogle bi živjeti 200 ili više godina.
4. Najveća vrsta, kožasta kornjača, blizu je izumiranja. Može doseći do 2 m duljine i težiti više od 1 tone.
5. Brzina kretanja kornjače ovisi o temperaturi okoliš.
6. Morske vrste imaju šape u obliku peraja.
7. Kopnene vrste kreću se maksimalnom brzinom od oko 5 km na sat.
8. Kornjače nemaju zube, imaju oštre rožnate pruge na rubu čeljusti.
9. Što je manji oklop kopnenih kornjača, to su okretnije.
10. Kornjače, koje gotovo cijeli život provedu u vodi, mogu plivati ​​brzinom do 35 km/h.
11. Morska kornjača s oklopom duljine 20 cm može lako pregristi debelu granu.
Ne podcjenjujte mogućnosti kornjača! Ljudi, jeste li čuli da kornjače imaju odličan vid? Razlikuju boje i uz to imaju svoje najdraže - one najsvjetlije! Kornjače imaju izvrstan njuh uz pomoć kojeg lako mogu pronaći zdjelicu s hranom.


Učitelj, nastavnik, profesor: Sljedeći zadatak - oboji kornjače. Radit ćemo svaki pojedinačno.
(Djeca boje listove sa slikama kornjača).



Učitelj, nastavnik, profesor: Predlažem da pogledate jedan fascinantan i zanimljiv crtić o prijateljstvu lavića i kornjače. Želim vam ugodno gledanje!
(Slijedi crtani film.)


Učitelj, nastavnik, profesor:Želite li vidjeti više o nekim vrstama kornjača? To ćemo svakako saznati iz prezentacije.
(Pogledajte prezentaciju s komentarima nastavnika).
Primjer teksta:
Klizač za ribnjak- Pripada obitelji američkih slatkovodnih kornjača. Prevedeno s latinskog znači isprugano, obojeno. Ove male kornjače dobile su ime zbog crvene parotidne točke koja se nalazi u većini predstavnika ove vrste. Ove su kornjače srednje veličine. Hrane se beskralješnjacima, ribama, vodozemcima i njihovim punoglavcima, strvinom, kao i algama, vodenim i poluvodenim biljkama.
Srednjoazijska kornjača- pripada obitelji kopnenih kornjača. Za nju kažu: "puzi kao kornjača", jer je u usporedbi s vodenim kornjačama vrlo spora i nespretna životinja. Pripada rodu europskih kopnenih kornjača. Naseljava pustinjska područja i poljoprivredna područja Srednja Azija. Kornjača je srednje veličine, duljina oklopa je 20-30 cm, oklop je žućkasto-smeđe boje s tamnim zonama na štitovima. Prednji udovi imaju četiri prsta. Jedu biljnu hranu. Srednjoazijska kornjača bira staništa u blizini ljudi. U Rusiji se gotovo nikada ne nalazi, s izuzetkom nekih južnih regija.
Za predškolce i učenike 1. razreda možete provesti lekciju o razvoju fine motorike ruku.

Tijekom pauze možete potrošiti gimnastika za prste "kornjača":
Kornjače, kornjače, (ispravi dlanove, stisni ih u šaku)
Živi u školjci. (Ispravite dlanove, stisnite ih u šaku)
Ispruži glavu (ispruži kažiprst, vrati ga nazad)
On će ga vratiti. (ispruži kažiprst, vrati ga nazad)

Gimnastika za prste može se ponoviti nekoliko puta.


Učitelj, nastavnik, profesor: Nedavno sam bio u zoološkom vrtu u našem kraju. Preporučam svima da ga posjete. Ovdje su zastupljene i slatkovodne i kopnene kornjače.
(Na ploči se pojavljuju fotografije iz zoološkog vrta).


Alla Pankratova
Sažetak lekcije o ekološkom obrazovanju za djecu starije predškolske dobi "Čuvajte se kornjače!"

OO "Spoznaja"

Cilj: Format djece znanja o životu divljih životinja u njihovom prirodnom staništu.

Zadaci:

1. Edukativni: Nastavite s predstavljanjem djece sa životom divljih životinja u prirodnim uvjetima (sa značajkama kretanja, prehrane, kako pobjeći od neprijatelja.)

2. Razvojni: Pokažite odnos životinja prema njihovom staništu. Razvijati vizualnu pažnju i fine motoričke sposobnosti.

Z. Edukativni: Nastaviti spomenuti ljubav prema prirodi i poštovanje prema njoj.

Pripremni radovi:

1. Gledanje slika koje prikazuju kornjače

2. Čitanje fikcije na temu

3. Promatranja u kutku prirode

Metode i tehnike:

1. ispitivanje i uspoređivanje živih kornjače

2. priča učiteljica o životu kornjača u prirodnom staništu

3. umjetnička riječ

5. tjelesna minuta

6. razgovor o pitanjima

7. praktični zadatak

Materijal i oprema:

1. terarij sa zemljom kornjača

2. akvarij s vodenim pticama kornjača

3. albumski listovi sa slikama zemlje kornjače i hrane (po djetetu)

4. smeđi i zeleni markeri (po djetetu)

5. zelena trava

6. živa hrana za vodene ptice kornjače

7. slatkiš

8. antibakterijske vlažne maramice

Napredak lekcije.

Djeca su uključena u grupu. Odgajateljica pozdravlja i poziva djecu da sjednu. Djeca sjede na banketima u polukrugu. Ispred njih na niskom stoliću postavljeni su natkriveni terariji s pticama močvaricama i kopnenim životinjama. kornjače.

Znate, ljudi, danas vas nisam došao sam posjetiti. A s kim, pogodite sami.

Živi mirno, bez žurbe

Nosite štit za svaki slučaj.

Ispod njega, ne znajući za strah

Hodanje... (kornjača) .

Tako je, dečki! (Odgajateljica otvara terarije).

Danas ću vam pričati o životu kornjače u prirodi. Ove životinje žive u vrućim zemljama. svi kornjače žive dugo. Gledaj pažljivo. Jedan živi u vodi - to je vodena ptica kornjača, a drugi živi na zemlji - ovo je zemlja kornjača. (Učiteljica uzima kopnenu kornjaču)

Tijelo im je kratko, skriveno u ljusci. Ljuska je vrlo tvrda. On štiti kornjača od neprijatelja i služi joj kao dom. Na četiri noge, na kopnu kandže kornjače, tako da je zgodno puzati po zemlji i zakopati se u pijesak. I vodene ptice kornjačeŠape imaju isprepletena stopala koja im omogućuju brzo plivanje i dobro ronjenje.

U kornjače imaju kratak rep. Glava ima oči, nos, usta i uši. U vrijeme opasnosti kornjača skriva se u školjci - tako! (Pokazati) I postaje poput kamena.

Ljudi, zar ne ozljeđujete životinje? Dobro napravljeno! Pravo! Životinje čovjek mora voljeti, čuvati i brinuti se o njima!

Zemljište kornjača jede biljnu hranu - travu, bobice, lišće grmlje. (Odgajateljica hrani zelenu travu kornjača) Vodene ptice kornjača - jede ribu, žabe, crvi. ( Odgajateljica hrani se živom hranom kornjača)

S kim sam te danas došao posjetiti?

Što je to kornjača? (pokazuje zemlju kornjača)

Zašto se tako zove?

Što imaš kornjače? (građa tijela)

Što jede kopnena životinja? kornjača?

A što je ovo kornjača? (pokazuje vodene ptice kornjača)

Gdje živi?

Što ovaj ima? kornjače? (građa tijela)

Što jedu vodene ptice? kornjača?

Minute tjelesnog odgoja.

Dečki, sad se igrajmo! Dođi mi bliže. Sada ću pročitati pjesmu i pokazati pokrete. A ti pažljivo slušaj i ponavljaj pokrete za mnom!

Tko tako polako hoda

Tko tako sporo puže. Hodanje u mjestu

Ovaj kornjača u kamenoj košulji.

Kornjača je puzala, Ruke na pojasu, tijelo nagnuto naprijed

Ušla je u sinje more. Raširite ruke u stranu

Nije ni skinula školjku. Radite kružne pokrete s rukama naprijed ( "grudnjaci")

Ribe su bile iznenađene: WHO? Podignite ramena

Tko ovdje pliva u kaputu? Okreće glavu lijevo i desno

Tko, tko, tko, tko,

Pliva li u moru u kaputu? Podignite ramena gore i dolje

Praktični dio.

Učitelj privlači pozornost djece da su na stolovima listovi albuma i flomasteri te poziva djecu da priđu stolovima.

Dečki, pogledajte pažljivo što nam je umjetnica pripremila! (pogledaj sliku). Je li što zaboravio? Tako je, torzo kornjače nisu dovršene. Završimo crtež! Ljudi, kojom bojom ćemo završiti slikanje? kornjača? Tako je, smeđa! Uzmite flomaster i dovršite crtanje kornjača, povezujući točkice, kao da nižete perle na nit. Bravo, svi su ispunili zadatak! I što smo dobili? kornjača ptice vodene ili kopnene? Naravno, kopno!

Nahranimo je! Spojimo se linijom kornjača i zatimšto ona jede.

Ljudi, pokažite mi što ste učinili! Kakav si ti super momak, nahranio si se kornjača ispravno - trava, cvijeće, bobice. Ostavite lišće na stolovima i dođite k meni!

Učitelj rezimira lekciju.

Poanta:- Danas smo naučili puno zanimljivih stvari o kornjače: da žive u vrućim zemljama, žive dugo, kopnene su i vodene ptice, imaju kratko tijelo, imaju glavu, četiri noge, rep, jak oklop, saznali smo čime se hrane kornjače. I svi dečki to znaju Ne možete uvrijediti kornjače!

Ljudi, bilo mi je drago danas komunicirati s vama. Doviđenja!

Publikacije na temu:

Sažetak završne lekcije o ekološkom obrazovanju za djecu starije predškolske dobi „Šetnja kubanskom livadom” Sažetak završne lekcije o ekološkom obrazovanju za stariju predškolsku dob „Šetnja kubanskom livadom.” Sadržaj programa:.

Sažetak GCD-a o sigurnosti života za djecu starije predškolske dobi "Pazi: stranac!" Cilj: promicati generalizaciju sigurnosnih pravila pri susretu sa strancima. Ciljevi: promicati formiranje sigurnosnih vještina.

Cilj i zadaci. Učiti djecu razlikovati živu od nežive prirode. Razjasniti dječje ideje o svojstvima vode i zraka i njihovoj ulozi u životu.

Sažetak lekcije o pravnom obrazovanju djece starije predškolske dobi „O pravima u igri“ O PRAVIMA - CILJEVI IGRE: 1. Dati djeci opću ideju o njihovim pravima. 2. Razviti pravni svjetonazor i moralne ideje.

Kao dijete jako sam volio gledati crtiće o Teenage Mutant Ninja Turtles. Pa, tko ga nije volio? I evo, u filmu neki dan, prikazali su o njima. Htio sam ga kupiti.
Kupljen. Izgleda kao smiješno stvorenje. Od toga nema nikakve koristi, ali nema ni štete. Proklet. Radije bih kupio ribu. Ova životinja mi je oduzela šest mjeseci života. Ne samo da je troma, koma, rekao bih čak, nego se još i zavlači pod noge.
I ne spava noću. Ne. Stalno nešto grebe, šušti po kutovima, nešto zvecka, ili stalno jede, ili će prisloniti svoju kulu uza zid i stati do jutra. Nema rikverc. I želim spavati.
I tu postoje dvije mogućnosti: ili ustati, odgurnuti ženu u stranu, upaliti svjetlo, podići krevet, pronaći ovaj buldožer i udariti ga u vrat ili biti prožet ljubavlju i izdržati dok se to stvorenje ne smiri. Ujutro.
Pa, noću, ponekad, treba otići u vanjsku zgradu, ili do hladnjaka, nešto pojesti, otići, a onda ova životinja ludo puzi po mraku. Spotaknem se i padnem, da ne zadavim podlo stvorenje. Moja žena je generalno uplašena, nije se još navikla.
Kako bih identificirao stvorenje noću, zašrafio sam bateriju i LED diodu na njegov krov u bljeskajućem načinu rada. Sada noću lunarni rover vozi ispod mog kreveta, svijetli tako plavo, pew-pew-pew. Izgleda dobro kad spavaš. Ali svejedno, rog će mirovati i stati. Mislio sam zašto bi se to dogodilo? Doper. Samo probaj voziti auto po mraku, ha? Ovdje.
Zalijepio sam joj super svijetlu LED lampicu na rame. Prednja svjetla, tako nekako. Odmah je postalo vruće. Sada puzi i sve vidi. Inače je lutala u mraku poput slijepog muzgavca. Tako sam riješio jedan problem. Oklop je dobar. Ovaj lunarni rover vozi presporo. Da. Zatim sam zalijepio male kotače na dno. Prvo je kornjača bila zapanjena, od takvih brzina, ubrzanja i izgleda, a onda ništa, navikla se. Čak sam malo naučio i voziti.
Stavite je na pod, odredite smjer, a ona vesla koristeći svoje šape. Lijepo ga je gledati. Noću čak izvodi neke manevre, ispod ormara i kreveta. Zabavljaš se, kopile jedno. Ponekad su gosti zastrašujući. Sjede, a evo ono se otkotrlja ispod sofe, prekriveno žaruljama i na kotačima, važno okreće svoj toranj, smišlja rutu i otkotrlja se u drugom smjeru. Gosti su šokirani, a i kornjača. Tko je rekao da su bez mozga, ha?
Nema veze. Nekako ju je zadirkivao. Pokazao sam prstom na šalicu, ali dok nije shvatio što se događa, nije me imao vremena ugristi. Pa, gurnuo ga je na pod i spustio. Na kotačima. Malo se motalo i zaboravio sam na to. Onda me ova gamad obasjala farovima, došuljala se iz ugla dok sam gledao film i uhvatila me za mali prst! Sada razmisli ima li ona mozga ili ne.
Jednom sam je skoro izgubio, stvarno. Otišli smo u prirodu, popili nešto, a moj komatozni se zavukao u travu. Ne reagira na vriskove i ne želi samostalno puzati natrag. Toliko je dobrih stvari uokolo! Bikovi tamo, čips. Nekako smo ga kasnije našli, jeo je Shotoa tik do kante za smeće. Ali ništa. Onda sam joj plastelinom zalijepio McDonald'sovu zastavu na krov. Sada puzi kroz travu sa svijetlom zastavom - uvijek je vidljiv.

Kornjača je drevna životinja iz reda gmazova. Pojavio se prije više od 200 milijuna godina i, prema znanstvenicima, ostao je gotovo nepromijenjen u posljednjih 150 milijuna godina.

Glavna karakteristika kornjače je njezin oklop. Ovo je složena formacija kostiju i kože koja prekriva tijelo kornjače sa svih strana, štiteći ga od napada grabežljivaca. Unutarnji dio ljuske tvore koštane pločice, a vanjski dio tvore kožaste ljuske. Školjka se sastoji od dva dijela - leđnog i trbušnog. Dorzalni dio ili karapaks ima konveksan oblik, a trbušni dio ili plastron je ravan. Tijelo kornjače je čvrsto sraslo s oklopom iz kojeg strše samo glava, udovi i rep između karapaksa i plastrona. U slučaju opasnosti, kornjača se može potpuno sakriti u svom oklopu. Kornjače nemaju zube, ali imaju snažan kljun, zašiljen na rubovima, koji joj omogućuje da odgrize svaku hranu. Kornjače, poput nekih zmija i krokodila, polažu kožasta jaja. Kornjače ne mare za svoje potomstvo. Odmah nakon polaganja jaja napuštaju leglo.

Raznolikost i stil života

Postoji više od 300 vrsta različitih kornjača. Neki od njih vode kopneni način života, a neki su se prilagodili životu u vodi. Slatkovodne kornjače, za razliku od kopnenih, imaju spljošteniji i glatkiji oklop, kao i opne između prstiju. To im pomaže da vješto plivaju u vodenom elementu. Morske kornjače većinu svog života provode u morima i oceanima. Samo jednom godišnje, tijekom sezone parenja, izlaze na obalu kako bi položili jaja u obalni pijesak. Udovi morskih kornjača evoluirali su u peraje, koje im omogućuju da "lebde" u oceanskim dubinama.

Dimenzije

Kornjače se jako razlikuju po veličini: kopnena paukova kornjača ne prelazi 10 cm duljine i teži oko 100 g, a morska kožna kornjača doseže dva i pol metra i teži više od pola tone. Div među kopnenim kornjačama je galapagoska slonova kornjača. Duljina njegove školjke prelazi jedan metar, a težina može biti četiri centnera.

Bojanje

Boja kornjača je najčešće skromna, kamuflirajući ih bojom okoline. Ali postoje vrste s vrlo svijetlim kontrastnim uzorcima. Dakle, kod blistave kornjače, u središtu oklopa oklopa na uglavnom tamnoj pozadini nalaze se upečatljivi žute mrlje, iz kojeg se pružaju iste žute zrake. Glava i vrat crvenouhog klizača ukrašeni su uzorkom valovitih linija i pruga, a iza očiju nalaze se jarko crvene mrlje.

Dijeta

Kopnene kornjače uglavnom se hrane biljnom hranom - travom, lišćem grmlja, sočnim voćem. Slatkovodni i morske kornjače- grabežljivci koji jedu ribu, kukce i njihove ličinke, crve i mekušce. Kopnene kornjače svoju prehranu mogu nadopuniti hranom životinjskog podrijetla, a vodene kornjače biljnom hranom.

Životni vijek

Kornjača je dugovječni rekorder među kralješnjacima. Može živjeti više od sto godina. Postoji pouzdan slučaj da je ogromna kornjača živjela 152 godine. Znanstvenici kažu da kornjača može živjeti dvjesto ili više godina.

Kornjača: kratke informacije

Bajka "O kornjači ne treba govoriti..." objavljena je u časopisu „Obitelj i škola“ 1969. godine. Za djecu Ova priča može biti razvojno zanimljiva i korisna jer govori o tome koja se od životinja kreće kojom brzinom.

Bajka "O kornjači ne treba govoriti..."

Sreo sam se jednom Kornjača, zec, puževi, morske zvijezde i ljenjivac.

Idemo se upoznati. "Ja sam kornjača", rekla je kopnena kornjača.
“Mi smo puževi vinove loze, jako volimo lišće vinove loze”, rekla su dva brata.
- A ja sam Ljenčina. Južnoamerički. Volim spavati.
"Zamisli samo, ovo je prvi put da vidim Ljenjivca", priznala je Kornjača. - Jako ličiš na majmuna...
„Da, istina je, ali majmuni su nemirni, a meni se nikad ne žuri“, odgovorio je Sloth.
"A ja živim u moru", reče Morska zvijezda. - Imam samo pet očiju, ali što mogu vidjeti! Svi vi imate glavu na ramenima, ali ja je nemam.

Kornjača je ponovno progovorila.

Zašto šutiš, Zainka? - upitala je Kosoya koji je skromno sjedio na rubu stola.
- Drago mi je da sam se našao u ovako dobrom društvu. "Ali ja ne želim sjediti", objasnio je Bunny, "želio bih trčati."
- Oh, kako divno! - uzvikne Kornjača. - Igrajmo se utrke!
- Hajdemo! Idemo se natjecati tko je najbrži! - obradovao se Zec.
- Ne, nije potrebno. “Kako da se natječemo s tobom, Zeko”, rekli su Puževi. - Natjecat ćemo se bez tebe, a ti nam budi sudac.

Zec je navio sat da zvoni svaki čas, uzeo zastavu, objesio metar oko vrata, kao što krojači rade, i viknuo:

Turtle, počnimo!

Kornjača je spremna. Zeko je zamahnuo zastavom, i ona je krenula... Kornjača je dugo hodala, ali kosa nije odstupila od nje. Sudac je sudac. Točno sat kasnije zazvonila je budilica. Zec je odmah zamahnuo zastavicom kako bi zaustavio Kornjaču, izmjerio prijeđenu udaljenost i rekao:

Tristo metara na sat! - I pomislio sam: "Uopće nije loše."

Sloth, počnimo! - povikao je sudac i podigao zastavicu. A Sloth se još spremao. Trebalo je najmanje pola sata dok nije sjeo na svoje mjesto...

Kad je zec spustio zastavu, ljenjivac je počeo šepati. Nije prošlo ni pet minuta, a on se već bacio na trbuh raširivši šape na sve strane. Ljenčina je ustao i otpuzao naprijed, pa opet pao, pa opet puzao... Sat kasnije zazvonila je budilica. Zec je izmjerio udaljenost koju je prešao ljenjivac i rekao:

Sto metara na sat! - A ja sam pomislio: "Ni to nije loše."

Starfish, počnimo!

Sudac je mahnuo zastavicom, a ona se nagnula naprijed što je bolje mogla. Morska zvijezda se teško kretala na svojim igličastim nogama... Točno sat kasnije zazvonila je budilica. Zec je spustio zastavicu i izmjerio prijeđenu udaljenost:

Deset metara na sat!

“Opa,” pomislio je Zeko i viknuo:

Puževi, počnimo!

Puževi su se odmah spremili - ne kao Ljenčina. Zeko je mahnuo svojom zastavom, a oni su se nagnuli naprijed. Puževi su dugo hodali, ali su se kretali glatko, kao po ravnalu. Nitko od njih nije trčao naprijed, nitko nije zaostajao. Sat kasnije zazvonila je budilica. Sudac je spustio zastavicu, izmjerio prijeđenu udaljenost i rekao:

Tri metra na sat!

“Vau”... - pomislio je Zeko i viknuo iz sveg glasa:

Kornjača je zauzela prvo mjesto!

Uzalud, dakle, misle da se kornjača najsporije kreće.